NOVINKY ZE STAGRY Č. 8

NOVINKY ZE STAGRY Č.8

Vážení zemědělci a příznivci zemědělstsví,

přinášíme Vám poslední letošní číslo Novinek ze Stagry. Shrnutí letošního hospodářského roku očima Ing. Karla Dvořáka a Ing. Josefa Svobody naleznete na čtvrté stránce.
Co se akcí týče, vrátili jsme se k našim tradičním polním dnům, ač ten jarní byl přesunut až na konec června. Druhý se pak konal 21. října a dočtete se o něm více na druhé a třetí straně těchto Novinek. Také jsme se s Vámi setkali na výstavách Země živitelka v Českých Budějovicích a v Kámeni na Dni Zemědělce. Novinkou v letošním roce byla také HORSCH Roadshow, o níž jsme psali v minulém čísle Novinek.

Nové středisko ve Strakonicích

Na příští rok chystáme ještě jednu novinku, o kterou bychom se s Vámi chtěli podělit. Budeme otevírat nové středisko ve Strakonicích na adrese Řepice 164. Do konce roku 2022 zde bude funkční kancelář, sklad náhradních dílů, bude zde rovněž vystaveno několik strojů HORSCH. O zprovoznění střediska se včas dozvíte.

Okénko náhradních dílů

 

O hladký průběh dodávek náhradních dílů se u nás již dvacátým osmým rokem stará paní Marie Adamcová, která již i bez křišťálové koule dokáže odhadnout a naplánovat celoroční objednávky ND.V sezoně projíždíme min. jednou týdně naším obchodním územím cestou do Schwandorfu, čímž se přibližujeme k našim zákazníkům s možností vykládky v Kolovči, ve Strakonicích, Českých Budějovicích a jinde. Rovněž nabízíme možnost dovozu ND

Reportáž z polního dne

Ve čtvrtek 21. října se po dvou letech opět konal tradiční podzimní polní den, kde byla díky Vám a také díky studentům JČÚ účast opravdu vysoká. Polní den byl zahájen tradičně gulášem. Pak se již pokračovalo v dílně, kde Ing. Karel Dvořák zhodnotil letošní hospodaření společnosti STAGRA. Poté jsme se již přesunuli do Skrýchova na pole, kde byly předvedeny stroje HORSCH za podrobného popisu Vratislava Maliny a Radka Divily.

Jako první se představil radličkový podmítač Cruiser 5 XL. Stroj o pracovním záběru 5 m v šestiřadé konstrukci je vhodný k mělkému a středně hlubokému zpracování půdy. Díky světlé výšce 700 mm je podmítač schopný promíchávat i velký objem organických zbytků. Cruiser může být vybaven čtyřmi variantami radliček, čímž je stroj možné využívat po dobu celého roku. Na výběr je rovněž mnoho variant pěchů, předváděný stroj disponoval pěchem dvojitým RollFlexem.

Dále následoval talířový kypřič Joker 8 RT, model 2019. Tento stroj s pracovním záběrem 8,15 m je vhodný k mělkému zpracování půdy a intenzivnímu promíchání rostlinných zbytků. Podmítač disponuje robustní konstrukcí a zároveň jednoduchou manipulací, vytváří vysoký podíl jemné zeminy v prostoru seťového lůžka a účinně utuží půdu na seťovém horizontu. Předváděcí stroj byl vybaven přední smykovou Crossbar lištou, stranovým ohraničením a pěchem dvojitým RingFlexem o průměru 60 cm.

 

Po Jokeru následovalo Terrano 4.3 GX, které je všestranným radličkovým kypřičem s třířadovou konstrukcí a pracovním záběrem 4 metry. Kypřič je vhodný pro mělké a hluboké zpracování půdy do hloubky 25 cm. Radličky TerraGrip třetí generace jsou v rámu uloženy naplocho a mají uvolňovací sílu 550 kg. Stejně jako výše zmíněný Joker, i Terrano GX disponuje posilovačem trakce, který při práci neustále tlačí na zadní nápravu traktoru silou až 1 200 kg.

Poté již následovaly secí stroje Maestro 8 CX a Focus 6 TD. Stroj Maestro CX byl podrobně popsán v 5. čísle Novinek a Focus TD v minulých Novinkách.

Poté jsme se přesunuli na pole za obec Olšany, kde byly v porostu žita na poli „Jelínkovo “ předvedeny prutové brány Cura 12 ST.
Následně nás již čekala poslední zastávka mezi obcemi Horní Meziříčko a Horní Němčice, kde byl zhodnocen porost řepky. Tato řepka odrůdy Excited byla vyseta 11. srpna strojem Focus 6 TD s výsevkem 0,7 výsevní jednotky a 150 kg hnojiva NPK. Předplodinou byla směska žita Lesan a jílku Teana, kde byly provedeny tři seče. Rozmetadlem Jeantil byl aplikován vápenec v množství 3 tuny/ha, proběhla také aplikace digestátu v množství 30 m3/ha. Pro přípravu před setím posloužil kombinovaný podmítač Terrano 4 MT (2 řady radliček a 2 řady disků). Po obhlídce porostů jsme se vrátili zpátky do centrály do Studené, kde již na zájemce čekalo občerstvení z grilu.

V říjnu jsme sklízeli brambory, na 13 ha byl výnos 123,5 tun u brambor konzumních a 507,9 tun u brambor technických. Průměrný hektarový výnos tak činil 48,5 tuny.

 

Během listopadu jsme do podniku ZEOS LITKOVICE předali první secí lištu HORSCH Taro 6 SL v agregaci se zásobníkem HORSCH Partner 2000 FT.
Lišta Taro 6 SL je vybavena secími botkami známými z Pronta TurboDisc třetí generace, pěchem RollFlex, má šestimetrový záběr a vyznačuje se výbornou manévrovatelností a flexibilitou. Partner je dvoukomorový zásobník o objemu 2 200 litrů. Děkujeme za projevenou důvěru a přejeme, ať secí kombinace dobře slouží.

Od listopadu probíhaly výlovy našich rybníků. Tradiční výlov rybníku v Heřmanči spojený s večerním posezením a muzikou se uskutečnil 5. listopadu.