NOVINKY ZE STAGRY Č. 6

Original 217650961 2068323249972699 2723316654295753569 n

KE STAŽENÍ V PDF

Vážení zemědělci a příznivci zemědělstsví,

po třech měsících se opět hlásíme s dalším číslem Novinek. Ihned po Velikonocích jsme měli možnost vyzkoušet secí stroj určený pro přímé setí HORSCH Avatar 4.16 SD. Ač u nás napadl mírný poprašek sněhu, Avatara jsme vyzkoušeli a zadní řadou botek SingleDisc jsme seli hrách do hloubky 5 cm a přední řadou oves do hloubky 2 – 3 cm při výsevku 200 kg hrachu a 60 kg ovsa.

HORSCH Avatar je lehký stroj s možností vyvážení závažím pro bezpečné vytváření brázd a ukládání osiva i za velmi nepříznivých podmínek. Secí botky SingleDisc jsou v pracovním záběru do 8 metrů uspořádány do dvou řad s meziřádkovou roztečí 16, 7 cm a s průchodností v řadě 33, 4 cm. První řadou botek lze vysévat např. hrubozrnnou plodinu na hluboký výsev a druhou řadou jemnozrnnou plodinu na mělký výsev. Stroj disponuje velkoobjemovými pneumatikami pro půdošetrnou práci i při plném zásobníku. Sériově je Avatar vybaven mechanickým vypínáním půlzáběru. Secí botka SingleDisc se vyznačuje přítlakem až 350 kg, který je přenášen osvědčenými silentbloky, ve kterých jsou botky uloženy. Mají také tlumicí a pružicí účinek, díky čemuž se do rámu stroje nepřenáší nárazy. Avatar je využitelný ve všech výsevních podmínkách: zvládá set do nezpracované půdy, do mulče, do konvenčně zpracované půdy, do vzrostlých meziplodin, v kamenitých i velmi těžkých jílovitých půdách.

Při výběru zásobníku je možné navolit různé konfigurace – zásobník jednokomorový, dvojkomorový G & F (osivo a hnojivo) nebo v případě pracovního záběru 3 a 4 metry i zásobník tříkomorový. Avatar v tří a čtyřmetrovém pracovním záběru je v případně jednokomorového zásobníku možné doplnit o zařízení na aplikaci mikrogranulátu nebo nástavbou zásobníku na 700 litrů. Pro pracovní záběry 6 a 8 metrů je možné přidat buď zařízení na aplikaci mikrogranulátu jak k jednokomorovému tak dvoukomorovému zásobníku nebo k dvoukomorovému zásobníku i 3složkové zařízení.

 

Po mnoha letech jsme se ve Stagře vrátili k bramborám. Celá kombinace rýhování, separace a sázení byla provedena společností Kuks a. s. v termínu od 1. do 4. května. Sázeli jsme odrůdy konzumní Adélu a technické Bernard, Priamos a Eurostar. 

Od 20. dubna jsme třemi sečkami HORSCH Maestro zaseli ve Stagře a ve službách 2 260 ha kukuřice. Seli jsme Maestry 8.75 CV a CX. Dvanáctiřádek Maestro 12 SV zasel v pronájmu téměř 1 000 ha. Maestra CV a CX jsou vybavena zásobníkem na hnojivo o objemu 3 000 l a pak dle volby mohou být vybavena malými zásobníky pro každý řádek o objemech 70 l či velkým centrálním zásobníkem o objemu 800 l. Maestra CV s centrálním zásobníkem máme na příští sezonu objednána jako předváděcí stroje. Maestro 12 SV má dělený centrální zásobník s objemem 2 000 l na osivo a 6 000 l na hnojivo.

 

Během května a června jsme sklidili první a druhou seč jílku s žitem Lesan, která byla zaseta 18. září strojem Pronto při výsevku 60 kg Lesanu a 20 kg jílku. Výnosy obou sečí činily přibližně 24 tun/ha. Během týdne plánujeme ještě třetí seč.

 

Reportáž ze Sitzenhofu

Ve dnech 16. a 17. června jsme se zúčastnili praktického školení v Sitzenhofenu v Horschi. Školení bylo zaměřeno na hybridní zemědělství a inovované přesné secí stroje HORSCH Maestro. První stroj, který jsme si prohlédli a viděli v akci, byl Finer 7 SL, který je nyní inovovaný a odvedl velmi dobrou práci při mělkém podřezání plevelů. Finer se vyznačuje 4-řadovou rámovou konstrukcí s radličkami o rozteči 15 cm, řady jsou od sebe vzdáleny 50 cm. Při výbavě křídly s celkovou šířkou 22 cm dojde k překryvu 7 cm. Stroj je možné vybavit dvěma pružinami v případě použití v těžších půdách. Vzadu může být stroj vybaven buď opěrnými koly nebo pakrem. Opěrná kola se nachází také vpředu. Díky umístění kol vpředu i vzadu stroj perfektně drží stabilitu a kopíruje povrch. Za zadními opěrnými koly se nachází 2řadý striegel. Ten se může kompletně demontovat nebo lze odstranit pouze jednu řadu. Přítlak na pruty je hydraulicky nastavitelný. HORSCH Finer lze využít k předseťové přípravě, kdy se hloubka práce může pohybovat kolem 7 cm a pak k likvidaci plevelů, kdy k práci dostačují pouze přední opěrná kola a striegel, pěch nebo zadní opěrná kola je v případě likvidace plevelů možné demontovat. Stroj vyžaduje příkon přibližně 40 K na metr pracovního záběru, plně vybavený má hmotnost cca 4 tuny, v minimální výbavě se pak jeho hmotnost pohybuje kolem 2 tun.

O prutových branách HORSCH Cura jsme psali podrobně ve čtvrtém čísle Novinek. Proto zde nyní zmíníme pouze několik základních informací a postřehů ze školení. Cura 12 ST v záběru 12 metrů má 5 segmentů, z nichž se každý může přizpůsobit terénu. Na souvrati stroj zaujímá polohu do písmene V a disponuje 11 opěrnými koly, díky nimž dobře kopíruje povrch. Kola je možné nastavit mechanicky, pokud jsou kola hodně dole, pruty jsou v agresivním úhlu a naopak. Volitelně je možné vybavit stroj pruty za koly. Pomocí pístnic je zajištěn přítlak na lanka v rozsahu 400 g–7 kg. Vedle dvanáctimetrové verze bude Cura dostupný také v pracovních záběrech 6, 9, 13,5 a 15 metrů a poté také ve 24 metrech jako tažený stroj. Prutové brány Cura 12 ST jsou u nás dostupné k zápůjčce a předvedení.

HORSCH Transformer je robustní plečka pro mechanickou likvidaci plevele. Dostupný je v záběrech 6, 9 a 12 metrů. Transformer disponuje výškou rámu 660 mm, čímž je umožněno nasazení stroje u vzrostlejších rostlin. Má plně integrovaný boční posuvný rám s dráhou 450 mm a široký 3řadý paralelogram pro rozpětí řádků 75 cm, 50 cm a vždy příslušných 25 cm. Paralelogram je bezúdržbový, snadno a rychle se nastavuje hloubka bez použití nářadí a je zajištěna dlouhá životnost i na těžkých a kamenitých půdách. Radličky se vyznačují šířkou 18 cm a mohou řezat i naplocho.

 

Transformer je vybaven kamerovým systémem, který rozpozná malé rostliny již od 2 cm. SectionControl díky vypínání jednotlivých sekcí zajišťuje minimální překrytí na souvratích a konstantní kvalitu práce na celém poli. HORSCH Transformer v šesti metrovém záběru jsme předváděli ve Studené v červenci loňského roku a pro příští jaro máme tento stroj objednaný včetně předního zásobníku HORSCH Partner 2000 FT, jenž umožňuje současné přihnojení při plečkování. Na školení jsme měli možnost zhlédnout 9metrovou verzi plečky, jejíž boční strany lze složit o 1,5 a je pak k použití jako plečka o pracovním záběru 6 metrů. www.stagra.cz Za tým STAGRY Ing. Tereza Kašparová +420 602 223 179, [email protected] Polní den 30. června Posledního června jsme ve Studené uspořádali polní den, který byl zahájen tradičně gulášem. Po zahajujícím proslovu Ing. Karla Dvořáka jsme se vydali na nedaleké pozemky, kde byly předvedeny tyto stroje HORSCH: Cura 12 ST, Maestro 8.75 CX, Terrano 4 MT, Joker 8 RT, Leeb 4 AX, Leeb 4 LT a hlavním hřebem předváděčky byl nový samochodný postřikovač HORSCH Leeb 6.300 VN, který se vyznačuje hydraulicky stavitelným rozchodem kol od 2, 25 do 3 m a hydraulicky stavitelnou světlou výškou až do 2 m. Po předváděčce si zájemci jeli prohlédnout porosty pšenice, řepky a kukuřice a po návratu čekalo na všechny občerstvení ve formě grilovaného masa a tombola. Další den školení byl věnován přesným secím strojům Maestro, kterým jsme se podrobně věnovali v minulém čísle Novinek. Chtěli bychom zde zmínit HorschConnect, který bude sloužit k propojení mezi zákazníkem, strojem a HORSCH. Propojenost bude umožněna díky modulu SmartCan, kterým od nového roku budou sériově vybavena Maestra SV a SX, u Maester CV/CX bude HorschConnect dostupný volitelně. Data budou dostupná přes cloud nebo využitelná pro mobilní zařízení jako chytrý telefon nebo tablet. Díky aplikaci MobileControl pak budou mít zákazníci přístup přes svůj telefon k zaznamenaným datům. HorschConnect společně s MobileControl pak umožní stanovení výsevku či testy jednotlivých řádků u přesných secích strojů (případně testy trysek u postřikovačů HORSCH Leeb) jednoduše přes mobil.

Polní den 30. června Posledního června jsme ve Studené uspořádali polní den, který byl zahájen tradičně gulášem. Po zahajujícím proslovu Ing. Karla Dvořáka jsme se vydali na nedaleké pozemky, kde byly předvedeny tyto stroje HORSCH: Cura 12 ST, Maestro 8.75 CX, Terrano 4 MT, Joker 8 RT, Leeb 4 AX, Leeb 4 LT a hlavním hřebem předváděčky byl nový samochodný postřikovač HORSCH Leeb 6.300 VN, který se vyznačuje hydraulicky stavitelným rozchodem kol od 2, 25 do 3 m a hydraulicky stavitelnou světlou výškou až do 2 m. Po předváděčce si zájemci jeli prohlédnout porosty pšenice, řepky a kukuřice a po návratu čekalo na všechny občerstvení ve formě grilovaného masa a tombola.

    

 

 

 

 

 

 

Landscape thumb ssss

DEN SPOLEČNOSTI STAGRA 12. 10. 2011

Srdečně Vás zveme na Den společnosti STAGRA konaný dne 12. 10. 2011 ve středu od 10 hodin. Pozvánku v elektronické podobě lze stáhnout níže na uvedeném odkaz...